326210-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiskeby 1:75, Bråvalla gymnasiet, Norrköping, Totalentrepren.
Referensnummer: UH-2016-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnad av industribyggnad till gymnasieskola, med en ombyggnads yta på 12 255 m² (BTA) och tillbyggd yta (invändigt entresol) på 4 686 m² (BTA).
BA Bygg, Skjul (materialgården) 377 m², HUs 88 (kuben) 485 m² Totalyta 17803 M2 (BTA).
I entreprenaden ingår även utvändiga markarbeten enligt markhandlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen