326239-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverantör av Annonseringssystem och tillhörande tjänster
Referensnummer: 22/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT avser att upphandla ett annonseringssystem för köp av digitala annonser. Det är av vikt att anbudsgivaren besitter stor kompetens med god förmåga till anpassad rådgivning, helhetssyn och omvärldskoll kring förändring av teknologier och beteenden som kan påverka SVTs digitala annonsering. Annonseringssystemet ska ge SVT möjligheten att annonsera digitalt på flera olika plattformar, kunna bygga målgrupper av sina tittare och skapa effektiva, personligt anpassade kampanjer mot olika tittarsegment.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48480000 Programvara för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 48481000 Programvara för försäljning eller marknadsföring, 72212480 Programvaruutvecklingstjänster för försäljning, marknadsföring och affärsunderrättelser, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen