326325-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Receptionstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Receptions- och servicetjänster
Referensnummer: Diarienummer KF2023-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79992000 Receptionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Receptionstjänster
Upphandlande myndighet
KÄPPALAFÖRBUNDET, organisationsnummer 2220000117 är upphandlande myndighet.
Käppalaförbundet är en politiskt styrd organisation som ägs av elva medlemskommuner i norra och östra Stockholms län. Kommunalförbundet tar hand om och renar avloppsvatten för över 550.000 invånare i dessa kommuner. Utöver att rena avloppsvattnet producerar förbundet också fordonsgas som driver över 100 SL-bussar i länet. Slammet från avloppsvattnet återförs till 100 % som växtnäring hos olika jordbruksföretag i regionen.
Förbundets avloppsreningsverk ligger i Gåshaga på Lidingö och sysselsätter ca 85 medarbetare och ett stort antal olika entreprenörer och konsulter i olika uppdrag. En mängd olika frågor och ärenden slussas via Käppalaverkets reception.
Syftet med upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att inom Käppalaförbundet bibehålla en verksamhet med receptions- och servicetjänster av god kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79342300 Kundservice, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2023 har receptionen bland annat:
besvarat och vidarekopplat 5 107 telefonsamtal till Käppalaförbundet och Norrvatten
hanterat 5 715 besök via besökssystemet och även administrerat SSG- säkerhetsutbildningar
ankomstregistrerat 9 595 fakturor som även avslutades i systemet
Instruerat inför köp i covinikylen i receptionen
beställt och hämtat matvaror i stort sett varje arbetsdag
servat kaffeautomater, konferenslokaler och kontorsmaskiner varje arbetsdag
haft reception och växel bemannad 100 procent av arbetstiden.
Närmare beskrivning av Käppalaförbundets organisation och verksamhetsinnehåll finns på hemsidan, se Startsida - Käppalaförbundet (kappala.se)
Omfattning
Upphandlingen avser receptions- och servicetjänster i Käppalaförbundets lokaler. Leverantören ska organisera och bemanna receptionen/växeln samt ge god service till samtliga verksamheter inom förbundet. Beskrivning av omfattning av de kommande åtaganden som denna upphandling omfattar, de krav som ställs på utförande och leverantören som ska utföra de aktuella tjänsterna framgår av avsnitten Krav på leverantören och Krav på tjänsten.
Nuvarande avtal går ut den 30 september 2023. Nuvarande leverantörs ersättning för tjänsten är cirka 230 000 SEK exklusive moms per månad. Bemanningen för närvarande är 5 personer som alternerar mellan tjänsterna samt en arbetsledare och en ersättare till arbetsledare vid frånvaro.