326327-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Redovisning, revision och skattemässiga tjänster – Revision enligt kommunallagen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRevision enligt kommunallagen
BeskrivningUpphandlingen avser sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunen. Uppdraget omfattar Räkenskapsrevision - delårsrapport samt helårsredovisning Verksamhetsrevision - grundläggande granskning samt 7 särskilda granskningar per år. Leverantören ska arbeta efter och förhålla sig till Standard för kommunal revision, KISA. Ersättningen för uppdraget uppgår till den summa som budgeterats för uppdraget. Beloppet kan komma att ändras beroende på kommunfullmäktiges budgettilldelning. Beloppet för år 2026 uppgår till 1 400 000 SEK. Fakturan ska ställas ut till kommunen eller det bolag som uppdraget avser. Nyköpings kommun har rätt att avropa specialistkompetens och utbildning inom ramarna för avtalet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110393:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79212000 Revision