See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anslutning 33 kV Beckomberga
Beskrivning: Entreprenaden omfattar en nyanslutning vid Trafikverkets förbifart i Beckomberga (28MW)-33kV som ska matas med dubbla kabelförband 630mm2 från Beckomberga S2 (630mm2= max 28MW). Startpunkt är vid Beckomberga station och avslut i Trafikverkets anslutningspunkt vid Skattegårdsvägen. Observera: Projektet omfattas av Säkerhetsskyddslagen (2018:585) och Ellevio måste därför teckna säkerhetsskyddsavtal på nivå 3 med den leverantör som tilldelas kontraktet. Ellevio förbehåller sig rätten att, i enlighet med bestämmelserna i Säkerhetsskyddslagen (2018:585) upprätta säkerhetsskyddsavtal med leverantören och tillämpa säkerhetsprövningsförfaranden för personal som deltar i säkerhetskänslig verksamhet hos Ellevio och/eller får tillgång till säkerhetsskyddsklassificerade uppgifter i samband med utförandet av entreprenaden. Upprättande av säkerhetsskyddsavtal med utländska företag ska föregås av en lämplighetsbedömning och kan i vissa fall kräva bilateralt säkerhetsskyddsavtal mellan Sverige och berörda länder.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102887:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 31320000 Kraftledningskablar