326413-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Intern- och IT-revision för Internrevisionen vid Arbetsförmedlingen
Referensnummer: Af-2023/0050 3646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingens Internrevision har behov av att upphandla konsultstöd genom resurs- och kompetensförstärkning till internrevisionen avseende förekommande revisionstjänster inom ramen för internrevisionens uppdrag.
Arbetsförmedlingen avser att upphandla konsulttjänster inom Internrevision och IT-revision
Typ av tjänst
Uppdrag inom konsultstöd Internrevision
- Konsultstöd Internrevision
- Konsultstöd IT-revision
Säkerhetsprövning/Jävsprövning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 72222300 IT-tjänster, 79212000 Revision, 79212200 Internrevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingens Internrevision har behov av att upphandla konsultstöd genom resurs- och kompetensförstärkning till internrevisionen avseende förekommande revisionstjänster inom ramen för internrevisionens uppdrag
Upphandlande myndighet - Arbetsförmedlingen
Innan en person får delta i säkerhetskänslig verksamhet ska Leverantören genom säkerhetsprövning pröva personens lojalitet och pålitlighet från säkerhetssynpunkt.Säkerhetsprövningen ska omfatta varje person som ska delta i säkerhetskänslig verksamhet oavsett om registerkontroll förekommer eller inte.
Inför respektive uppdrag görs en jävsprövning om Ramavtalsleverantören kan bedömas vara lämplig för att genomföra uppdraget utifrån opartiskhet i det aktuella uppdrag. Om en jävssituation uppstår går Arbetsförmedlingen vidare med förfrågan till den Ramavtalsleverantör som bedöms vara opartisk i uppdraget.
Tilldelningskriterier
Pris per timme
Offerade revisorers erfarenheter och kompetenser, baserat på CV samt Referenser från minst två tidigare uppdrag kopplat till de beskrivna referensuppdragen, punkt 4.2.2.
Muntlig redogörelse av uppdraget genomförd av offererade konsulter/Revisorer, punkt 4.3
Bedömningen utgår från anbudets redovisning av uppdragsbeskrivning och de kompetenser baserat på CV.
Referenser och beskrivna referensuppdrag bedöms utifrån samarbetsförmåga, arbetsprocessen och slutresultatet.
Betygssättning:
Exceptionellt bra betyg 4
Mycket bra betyg 3
Bra betyg 2
Godtagbar anbud betyg 1
Ej godtagbar anbud betyg 0 och därmed direkt uteslutning från anbudsförfarandet