326481-2021 - ResultatSverige-Sala: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektledning för Sala kommun
Referensnummer: 2021/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal Tekniska konsulter – Projektledning för Sala kommun vid utförande av byggentreprenader. Nybyggnationer och ombyggnationer kommer i huvudsak att genomföras i partnering, men kan även komma att genomföras som mer klassiska totalentreprenader. Förutsättningarna för varje enskilt uppdrag kommer att beskrivas vid avrop.
Beställaren kommer att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer under förutsättning tre leverantörer inkommer med anbud samt klarar prövningen. För annat fall kan beställaren komma att teckna avtal med färre antal leverantörer, i det fall det antal leverantörer som klarar prövningen.
Fördelning av uppdrag inom ramen för ramavtalet sker enligt avropsordningen: rangordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde på kontraktet beräknas totalt uppgå till 8,5 miljoner kronor, detta baserat på tidigare års utförda arbeten samt utifrån en prognos för framtida behov. Beställaren kan dock inte garantera någon minimiomfattning under avtalstiden.