326506-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Fordon för avfall
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fyra (4) sopbilar TK 001, TK 002, TK 007 och TK 008
Referensnummer: UH-2023-262
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av fyra (4) fyrfacks-sopbilar (TK 001, TK 002, TK 007 och TK 008) med dessa leveranstider
Sopbil 1 (TK 001): Ska vara levererad senast under år 2024 (fakturan måste vara utställd under 2024).
Sopbil 2 (TK 007): Ska vara levererad senast under år 2024 (fakturan måste vara utställd under 2024).
Sopbil 3 (TK 008): Ska vara levererad senast under kvartal 1 2025 (fakturan måste vara utställd under 2025).
Sopbil 4 (TK 002): Ska vara levererad senast under kvartal 2 2025 (fakturan måste vara utställd under 2025).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sopbil 1 (TK 001): Ska vara levererad senast under år 2024
Sopbil 2 (TK 007): Ska vara levererad senast under år 2024
Sopbil 3 (TK 008): Ska vara levererad senast under kvartal 1 2025
Sopbil 4 (TK 002): Ska vara levererad senast under kvartal 2 2025