326513-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Finansiella konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing och fakturakontroll
Referensnummer: 22098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79412000 Finansiella konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar en helhetstjänst att identifiera, beräkna och registrera samtliga kommunens hyres- och leasingavtal  med tillhörande systemstöd för leasing och hyra.
Tjänsten innefattar även rådgivning, klassificering av avtal som finansiell eller operationell leasing med uppgifter om hur detta ska redovisas i den finansiella rapporteringen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen avser bl.a. nedan tjänster:
• Genomgång av samtliga leasingavtal och kategorisering till finansiell och operationella avtal.
• Upprättande av beräkningsmall samt klassificering och beräkning för redovisning av finansiell leasing enligt RKR
R5 för kommunens samtliga avtal gällande hyra och leasing.
• Framtagande av information för operationell leasing i
kommunen enligt RKR R5.
• Upprättande av övriga upplysningar i delårsrapport och årsredovisning enligt RKR R5.
• Genomgång av leasingfakturor för optimering och avslut av avtal som borde stängas.
• Utveckling av tjänst inom kommunens organisation.
Option om att kommunen för den sammanställda redovisningen kan nyttja detta avtal för biträde med att klassificera och beräkna de kommunala bolagens avtal avseende hyra och leasing.
De kommunala bolagen uppgår till 21st
Uppskattat takvolym 3 500 000kr