326516-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster Kultur och fritid
Referensnummer: Dnr 2022-242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning inklusive eventuell option
Upphandlingen avser städtjänster inom Kultur och fritid. De objekt som omfattas är simhallen och sporthallen samt kulturhuset Ritz.
Uppdraget avser daglig städning. Sim- och sporthall städas alla dagar i veckan samt vissa dagar under storhelger. På kulturhuset Ritz sker städning på vardagar och helgstädning vid behov. Tilläggsbeställning gällande storstädning, utökad golvvård och saneringsstädning kan förekomma.
Objekten kommer att ha olika startpunkt. Sporthallen gäller från 1 januari 2023. Simhallen startar när renoveringen är klar, vilket förväntas ske under våren 2023. Ritz ingår från 1 februari 2023.
Upphandlingen avser specifikt köp/kontrakt.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen