326704-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekttjänster – Arkitekttjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArkitekttjänster
BeskrivningAvtalet avser konsulttjänst arkitektur. Uppdrag kan avse hela processen från idé till slutprodukt. Uppdrag kan även omfatta utvalda delar exempelvis tidigt skede. Ramavtal nyttjas i första hand vid ny-, om- och tillbyggnadsprojekt för skolor, förskolor, omsorgsboenden, sport- och specialfastigheter samt publika miljöer.
Intern identifierareUPH-2018-0167
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71246000 Fastställande och angivande av kvantiteter inom byggverksamhet, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareArkitekttjänster