326712-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Verktygsmaskiner för metallbearbetning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trådgnist
Referensnummer: V-2018-0163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42630000 Verktygsmaskiner för metallbearbetning
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH avser att upphandla en trådgnist.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42000000 Industrimaskiner, 43800000 Verkstadsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Institutionen för Hållfasthetslära vid KTH i Stockholm har lång erfarenhet av materialprovning. Hållfasthetsläras laboratorium med tillhörande mekanisk verkstad förfogar över en stor maskinpark för att med den understödja den experimentella verksamheten. I många år har institutionen använt trådgnistning som bearbetningsmetod. Metoden är viktig eftersom det ställs krav på avancerade geometrier och höga toleranser, ofta i mycket hårda metaller.
För att öka redundansen och möjligheterna ämnar nu institutionen att inköpa en ny trådgnist. Målet med detta inköp är att förutom att säkra upp det vardagliga behovet även kunna utveckla verksamhetens möjligheter med t.ex. tillverkning med snävare toleranser och av mer avancerade 3D-geometrier.