Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system för elevhälsa
Referensnummer: 2021-00103IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72211000 Programmering av system- och användarprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
UM efterfrågar ett IT-system som ger stöd för arbetet med elevhälsa inom Borås Stads grundskolor och gymnasieskolor. Syftet med upphandlingen är att ge verksamheten ett dokumentationssystem med användarvänlig utformning för att stödja och förenkla det dagliga arbetet för användare vid elevhälsan.
Målet är att ha ett gemensamt dokumentationssystem för samtliga professioner inom elevhälsan som syftar till att främja hög patientsäkerhet inom såväl hälso- och sjukvård som övrig verksamhet inom elevhälsan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen