Beställaren avser upphandla ett användarvänligt och lättmanövrerat webbaserat digitalt lärverktyg för läs- och skrivstöd, för användning med Chromebook, lärplatta, PC samt Mac. Tjänsten ska exempelvis bestå av uppläsning, ordprediktion, ljudstöd vid skrivning, OCR- och rättningsfunktion.
Förutom nyttjanderätt till verktyget ingår bland annat installation, utbildning, support och uppdateringar av nya versioner. Ytterligare detaljer om uppdragets omfattning utgörs av förfrågningsunderlaget i dess helhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48700000 Verktygsprogram, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen