Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansmonitorering
Referensnummer: 2019-219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar län genomför upphandling med Selektivt förfarande av Distansmonitorering för leverans till Region Kalmar län med option om avrop av leverans till Region Jönköpings län.
Upphandlande myndighet söker en leverantör/partner som erbjuder en
Distansmonitoreringslösning och som tillsammans med regionen är beredd att utveckla och utöka omfattningen under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48180000 Medicinsk programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förtydligande:
Avtalslängd 2 - 3 år med option om förlängning 4 x 1 år.