Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulttjänster - Kävlinge kommun
Referensnummer: 20/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kävlinge kommun har för avsikt att handla upp tekniska konsulttjänster för projektering och utredningar för uppdrag inom gata, park och VA för vilka sektor Samhällsbyggnad är ansvarig för.
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulttjänster inom fyra (4) olika teknikområden (se även AUC.1). Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera teknikområden.
Teknikområde:
GE – GEOTEKNIK- OCH MILJÖKONSULT
LA – LANDSKAPSARKITEKT
MP – MARK- OCH VA-PROJEKTÖR
TK – TRAFIKKONSULT
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen