326769-2020 - KonkurrensutsättningSverige-STRÄNGNÄS: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för utredningar i samband med fysisk planering
Referensnummer: MSN/2020:601-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad gäller konsulter för utredningar i samband med fysisk planering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bullerutredningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
VA- och dagvattenutredningar
Del nr: 2
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
Miljökonsekvensbedömningar
Del nr: 3
71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Miljökonsekvensbedömningar (MKB)
Kulturmiljöutredningar
Del nr: 4
Naturutredningar
Del nr: 5
Trafikutredningar
Del nr: 6
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
Geotekniska utredningar
Del nr: 7
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Utredningar inom mark- och vattenföroreningar
Del nr: 8
90715000 Föroreningsundersökningar
9
Del nr: Riskutredningar
71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Riskutredningar