Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visumhantering
Referensnummer: 21/111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63515000 Resetjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Visumhantering vid utrikes tjänsteresor och för resor för andra personer som reser på uppdrag av MSB, exempelvis vid insatsresor. MSB har ett komplext resande där interkontinentala resor är vanliga
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 75210000 Utrikespolitiska och andra tjänster, 75211000 Utrikespolitiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen