326804-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlskrona: Telekommunikationstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Kommunikationstjänster
Referensnummer: KS 2021/7011 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunikation som tjänst för de upphandlande myndigheternas samlade behov.
Upphandlande myndigheter är:
Karlskrona kommun 212000-0829
Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438
AB Karlskronahem 556114-6662
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren genomför en frivillig förhandsinsyn, i enlighet med LOU (201 6:1 145) 10 kap 5§, med avsikt att teckna avtal om kommunikationstjänster i accessnät med Affärsverken Karlskrona AB för leverans till beställarens samtliga arbetsställen med en möjlighet att leverera en bandbredd på minst 1 Gbit/s. Beställaren efterfrågar även två servicenivåer för aktuella kapacitetsleveranser, en basnivå 99,8 % samt en utökad nivå 99,97 %. Motivering till varför upphandlingen inte annonserats:
Beställaren vill ha En (1) leverantör som kan leverera kapacitet, bandbredd och efterfrågade servicenivåer till beställarens samtliga 420 arbetsställen med 9 000 portar. Avtalstiden är två år med möjlighet till förlängning med 4 x 2 år.