326812-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll – Måleriarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMåleriarbeten
BeskrivningRamavtalet omfattar måleriarbeten inom Bs fastighetsbestånd. Huvudsakligen lägenhetsmåleri baserat på hyresgäststyrt lägenhetsunderhåll (HLU). Även övrigt invändigt måleri (i lägenheter, lokaler och övriga utrymmen), och utvändigt måleri.
Intern identifierareFB 2024/732
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Innerstaden
BeskrivningInnerstaden Norra samt Innerstaden Södra inkl. Hammarby Sjöstad, Årsta, Årstadal, Liljeholmen, Hjorthagen, Kristineberg, Ladugårdsgärdet, Norra djurgården, Stadshagen, Stora Essingen
Intern identifierare1. Innerstaden
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Norrort
BeskrivningRinkeby, Tensta och Västerort enkl. Hässelby strand, Johannesfred, Kista, Nockebyhov, Riksby, Åkeshov, Åkeslund
Intern identifierare2. Norrort
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Söderort I
BeskrivningFarsta (innehållande Hökarängen, Farsta Strand (även innehållande Larsboda, Fagersjö)
Intern identifierare3. Söderort I
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel4. Söderort II
BeskrivningHögdalen, Rågsved, Bandhagen även innehållande Svedmyra och Stureby, Gubbängen, Enskede även innehållande Tallkrogen, Johanneshov, Bagarmossen, Hammarbyhöjden, Skarpnäcks gård
Intern identifierare4. Söderort II
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel5. Söderort III
BeskrivningÄlvsjö även innehållande Hägersten, Axelsberg, Midsommarkransen, Solberga, Aspudden, Långbro, Solberga, Gröndal, Västertorp och Fruängen.
Intern identifierare5. Söderort III