326870-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Företags- och organisationsrådgivning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Organisationskonsult hemtjänst & funktionshinderomsorg
Referensnummer: UHN.2021.131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun omsorgsförvaltningen behöver stöd i ett omfattande utvecklingsarbete i Hemtjänst och funktionshinderområdet. Alla delar i organisationen berörs och kommer innefattas i arbetet. För att utveckla en hållbar planering och en effektivare fördelning av resurser behövs handledning och nära stöd av chefer och medarbetare. Syftet är att processen skall bidra till god brukarkvalite, god arbetsmiljö och en god ekonomisk hushållning i en tillitsfull och lärande organisation med god samverkan
Uppdraget gäller utvecklingsprocesser och handledning inom omsorgsverksamheten i Värnamo kommun. Uppdraget beräknas vara 1år.
Bakgrund
Omsorgsförvaltningen inom Värnamo Kommun står i ett omställningsarbete där förvaltningen behöver se över sina utvecklingsprocesser för en hälsosam planering, resursfördelning, ekonomi och kvalité inom hemtjänst och funktionshinderomsorgen.
Läs mer om uppdraget i bilaga 2.
Syfte
Syftet är att införa en hälsosam planering inom hemtjänst och funktionshinderomsorgen som ger en god brukarkvalitet, god arbetsmiljö och en god ekonomisk hushållning.
Ovanstående syfte kräver ett långsiktigt arbete genom stöd och handledning till chefer på olika nivåer, både enskild och i grupp. För att få genomslag och en hållbarhet i verksamheterna skall arbetet även innefatta olika funktioner inom förvaltningen.
Under vecka 27-30 kommer vi inte kunna svara på frågor för denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Genomförandet ska bland annat innehålla intervjuer med chefer och enkäter men också handledning m.m.
Syftet är att processen ska leda till god kvalitet för brukaren, god arbetsmiljö och god ekonomisk hushållning i en tillitsfull och lärande organisation med god samverkan.
Uppdraget beräknas vara 1år.