Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt Inköps System - Konstkonsult
Referensnummer: 18/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget bygger nytt och renoverar på flera ställen i länet. Landstinget tillämpar enprocentregeln för konst i offentliga lokaler och utlyser därmed flera konstuppdrag med varierande budget. För styrning av dessa söker Landstinget ett antal konstkonsulter med projektansvar. Detta görs genom ett dynamiskt inköpssystem där konstkonsulter har möjlighet att fortlöpande ansluta sig.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen