326936-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Oskarshamn: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsupphandling bilar biogas och SUV diesel Oskarshamns kommun.
Referensnummer: U-069-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Oskarshamns kommun inbjuder till att lämna anbud på ramavtal för 5 olika fordonstyper:
Fordon 1 – Mindre personbil, CNG/Bensin med en tjänstevikt på 950-1 250 kg;
Fordon 2 – Mellanstor personbil, CNG/Bensin med en tjänstevikt på 1 250-1 450 kg;
Fordon 3 – SUV personbil, CNG/Bensin med en tjänstevikt på 1 500-1 600 kg;
Fordon 4 – SUV personbil, Diesel med en tjänstevikt på 1 500-1 600 kg;
Fordon 5 – Mindre arbetsfordon, CNG/Bensin med en tjänstevikt på 1 350-1 600 kg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fordonsupphandling bilar biogas och SUV diesel Oskarshamns kommun
Del nr: U-069-2017
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fordon 2 – Mellanstor personbil, CNG/Bensin med en tjänstevikt på 1 250-1450 kg;