2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyggnad av kommunala ledningar för vatten och spillvatten samt vägar för område C – Sommarbo, Område C – Rörsundaön och Rörsundsviken 1, Nacka
Beskrivning: Upphandlingen avser att möjliggöra en förbättring av de sanitära förhållandena i området genom en utbyggnad av kommunalt vatten och spillvatten samt att möjliggöra för utbyggnad av permanent bostadsbebyggelse på befintliga bostadsfastigheter för område C, Norra Boo. Området avser Område C – Rörsunda ön Utbyggnad av ca 1,1 km vatten- och spillvattenledningar samt elledningar och kommunikationsnät. Område C – Sommarbo samt Rörsundsviken 1 ca 4,2 km vatten- och spillvattenledningar samt elledningar.
Intern identifierare: NVAAB2022-43
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utbyggnad av kommunala ledningar för vatten och spillvatten samt vägar för område C – Sommarbo, Område C – Rörsundaön och Rörsundsviken 1, Nacka