326943-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Elmateriel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elnät- och belysningsmateriel
Referensnummer: UH-2021-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31681410 Elmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje Energi AB vill upphandla ett nytt ramavtal för tillhandahållande och leverans av driftmateriel för elnät samt belysningsartiklar. Leverantören ska äga och tillhandahålla ett kundunikt driftlager, på plats hos kunden, som löpande fylls på av leverantören enligt överenskomna lagernivåer. Effektiv lösning för att hantera in- och utcheckning, lagersaldo och fakturering ska ingå.
Avtalet ska dessutom omfatta sidoleveranser av annan elmateriel som inte ingår i driftlagret samt sampackade projektleveranser.
OPTION
Upphandlingen omfattar även en option på belysningsarmaturer som Norrtälje Energi AB har rätt att avropa från vinnande leverantör, se bilaga 09 för krav på BELYSNINGSARMATURER.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31681410 Elmateriel, 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar leverans enligt tre (3) kategorier:
— Löpande leverans av artiklar och kraftkabel som ingår i driftlagret,
— Sidoleverans på kundens avrop av projektmateriel, kraftkabel, nätstationer och krafttransformatorer.
— Se option nedan, leverans av belysningsarmatur enligt kravspecifikation