2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ungdomar som resurs inom vård- och omsorg
Beskrivning: Avtalet omfattar att leverera en tjänst där unga personer ska hjälpa till att aktivera omsorgstagare på äldreboenden i Karlstad kommun och därmed förhöja livskvaliteten samt öka den sociala samvaron. Upphandlingen syftar också till att skapa en brygga mellan generationer och genom ett första jobb ge ungdomar en inblick i vård och omsorg och inspirera till att välja vård- och omsorg som framtida yrkesval. Avtalet omfattar också optioner inom funktionsstöd där ungdomar, om kommunen väljer att använda optionerna, ska genomföra sociala insatser på särskilt boende inom LSS.
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: .
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126749:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet omfattar optioner inom LSS. I upphandlingen anges 3 optioner inom LSS med 3 olika boendeformer. En option för varje boendeform.