326996-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Realtidsinformation och dynamisk uppställning.
Referensnummer: UH-2016-413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I och med byggstart för nya säkerhetskontrollen vid Terminal 5 kommer angöringsramp för ankommande resenärer flyttas från plan 3 till plan 2. Ankommande och avgående busstrafik kommer från och med 2017 att använda samma angöringsyta. För att angöringen efter nedflyttning av bussar ska fungera optimalt, krävs ett nytt trafikstyrningssystem samt ett realtidssystem, där information visas på displayer så att resenärerna/förarna ser från vilken plats och när nästa buss avgår ifrån.
Projektet kommer att implementera informationstavlor med realtidsinformation för de interna bussarna på flygplatsen och i förlängningen information för kollektivtrafik från flygplatsen.
Tanken är att dessa skärmar även ska inneha realtidsinformation(15-20 % av displayytan) så att resenärerna ska kunna se när nästa buss avgår och nästkommande. Upphandlingen omfattar upphandling av system samt kringrörande utrustning till Arlanda, men avser inte displayer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen