327055-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Golv- och plattläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal golvarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholmshem upphandlar ramavtal för golvarbeten. Golvarbetena består bl.a. av läggning/lagning av linoleum- och plastmattor, läggning/lagning av våtrumsmattor, läggning/lagning av parkettgolv och laminatgolv samt slipning och lackering av parkettgolv. De flesta arbeten utgörs av s.k. valfritt lägenhetsunderhåll som initieras av Stockholmshems hyresgäster och merparten av arbetena sker med kvarboende hyresgäster.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45431000 Golv- och plattläggning, 45431100 Läggning av golvplattor, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432130 Golvbeläggning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner