Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun avser upphandla ett beslutsstödsystem för bland annat verksamhetsplanering, mål- och resultatuppföljning. Systemstödet ska bland annat hantera och integrera data från våra HR- och ekonomisystem, följa förändringar över tid samt att enkelt och flexibelt kunna ställa valfria frågor mot en gemensam källa för statistik och uppföljning.