32709-2017 - ResultatSverige-Falkenberg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Tekniska konsulttjänster – Hissanläggningar, besiktning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Huvudsakligen inom Falkenbergs kommun men även vissa objekt inom Varbergs kommun (enligt underlag).
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Första besiktningen och återkommande besiktningar (revisionsbesiktningar) på morordrivna anordningar såsom: Hissar (ca 135 st.), Lågfartshissar (ca 25 st.), Motordrivna portar (ca 75 st.), Lyftar (ca 5 st.) Traverser, Takmonterade transportanordningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.