2. Förfarande
Förfarande
Titel: Riskanalys för vibrationsalstrande arbeten, vibrationsmätning & besiktning
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för konsulttjänster inom besiktning, vibrationsövervakning och omgivningspåverkan i samband med vibrationsalstrande arbeten såsom sprängning, pålning, spontning, schaktning och packning. Under avtalstiden kommer tjänsterna att avropas löpande för olika projekt. Konsulten ska självständigt, men i nära samverkan med beställarens utsedda representanter och projektledare, planera och genomföra avropade uppdrag. Uppdraget förutsätter hög teknisk kompetens, god kännedom om gällande standarder samt ett professionellt och lösningsorienterat arbetssätt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129512:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 90742400 Rådgivning med avseende på buller, 90742000 Tjänster med avseende på buller