327169-2020 - ResultatSverige-ÖREBRO: Undersökningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brukarundersökningar inom skolan
Referensnummer: Bou 560/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på brukarundersökningar inom skolan för leverans till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48463000 Programvara för statistik, 79311300 Undersökningsanalys, 79320000 Opinionsundersökningar, 79330000 Statistiktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal på återkommande enkätundersökningar för kommunens brukare, främst inom skolområdet Volymen är ca 31 000 enkäter vid varje mättillfälle. Antalet enkäter kan komma att öka med ca 4-500 totalt/år framöver, beroende på att ålderskullarna i åk 1-5 är betydligt fler jämfört med de som nu går i årskurserna 6-9. Barn i ålder 1-5 år har varit relativt konstant (ca 1900/årskull) de senaste åren.
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Örebro kommun garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun