327236-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Biblioteksmedia.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar tryckta böcker och ljudböcker på svenska och utländska språk, samt musik, film och spel till kommunerna inom samarbetet Familjen Helsingborg. Upphandlingen omfattar bibliotek och skolbibliotek samt filialer inom Helsingborg, Bjuv, Båstad, Höganäs, Klippan, Landskrona, Perstorp, Svalöv, Ängelholm, Åstorp och Örkelljunga.
Huvudsakligen kommer bibliotek inom kommunerna att avropa på avtalen därför ska samtliga medier kunna levereras utrustade för bibliotek. Även andra förvaltningar inom kommunerna kan komma att avropa från detta avtal genom så kallade ströbeställningar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22110000 Tryckta böcker
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner