2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänst för undersöka vraken Florida, Pionier och Buccaneer
Beskrivning: Syftet med detta uppdrag är att genomföra vrakundersökningar av tre potentiellt miljöfarliga vrak på svenska västkusten. Undersökningarna ska genomföras för att fastställa identitet på vraken, samt att undersöka status på vraken med hjälp av sonar och undervattensfarkost (ROV). Vraken ska filmas, samt vid behov stillbildsfotograferas för att fastställa identitet på vraken och kunna möjliggöra en bedömning av vrakens status vad gäller till exempel korrosion. Dessutom ska speciellt intressanta detaljer på vraken som hål eller skador på skrovet speciellt beaktas.
Intern identifierare: 2025-001417
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71351924 Undervattensutforskningar
Ytterligare klassificering (cpv): 63725100 Fartygsbärgning, 63726500 Upptagning av fartyg, 63726800 Forskningsfartygstjänster, 71351923 Batymetriska undersökningar, 71354500 Marina mätningar, 76520000 Tjänster till havs, 79961320 Undervattensfotografering, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 98361000 Marinakvatiska tjänster, 98363000 Dyktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Tjänst för undersöka vraken Florida, Pionier och Buccaneer