327329-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Programvara för tidsredovisning eller personal
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR och lönesystem
Referensnummer: KS 2018/2546 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
HR och lönesystem för Karlskrona kommun och Räddningstjänsten Östra Blekinge. Upphandlingen avser också service, support, drift och underhåll samt utveckling och tillkommande konsultinsatser under avtalsperioden. De kommunala bolagen erbjuds att delta genom option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444100 Faktureringssystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen