327379-2022 - ResultatSverige-Habo: Företagshälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 21/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av företagshälsovård
Habo kommun arbetar aktivt med personalvård och har behov av en partner som kan bidra med stöd och ledning i arbetet med lagstadgad företagshälsovård.
Kommunen behöver därför upphandla leverantör som kan erbjuda företagshälsovård till samtliga anställda inom kommunen och de kommunala bolagen, i dagsläget ca 1000 personer. Företagshälsovården ska kunna erbjudas på plats i Habo kommun.
Företagshälsovården ska omfatta kompetenser som företagsläkare, sjuksköterska, sjukgymnast, beteendevetare, psykolog, rehabkoordinator, arbetsmiljöingenjör och ergonom.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Habo kommun är en växande kommun. I hela kommunen bor ca 12 800 invånare, varav ca 8 700 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana. Det tar ca 11 minuter med tåg från Habo station till resecentrum i Jönköping.
Anbudsinfordran
Habo kommun (Beställaren) bjuder in leverantörer till att lämna anbud i upphandling avseende Företagshälsovård.
Omfattning