2. Förfarande
Förfarande
Titel: Säkra meddelande
Beskrivning: Tjänsten avser en teknisk lösning som möjliggör säker och krypterad kommunikation mellan Sunet och dess anslutna organisationer. Lösningen ska integreras med existerande system och plattformar, såsom SWAMID och Sweden Connect, samt uppfylla höga säkerhetskrav inklusive krypterad kommunikation och lagring inom EU. Lösningen måste erbjuda möjlighet till både molnbaserad drift och en on-prem version som helt kan integreras i kundens befintliga tekniska infrastruktur. Avtalet omfattar även support under utökad kontorstid samt möjlighet att löpande följa upp kostnader och användning per organisation.
Intern identifierare: 2.5-2024-06012
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48510000 Programvara för kommunikation
Ytterligare klassificering (cpv): 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 64216100 Elektroniska meddelanden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000