327596-2022 - ÄndringSverige-Sävsjö: Snöröjning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning
Referensnummer: 21/080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar snöröjning och halkbekämpning som är uppdelat i geografiska delar av Sävsjö kommun, områden 1-6, samt enskilda vägar som går in i grannkommuner. Vilka gator, vägar och andra ytor som ska snöröjas respektive halkbekämpas framgår av bilagor 1-16.
Snöröjning gäller för tätorter, övriga ytor och enskilda vägar (driftbidragsvägar och utfartsvägar). Halkbekämpning gäller för tätort, övriga ytor och driftbidragsvägar.
Arbete som ej omfattas av upphandlingen/avtalet utför upphandlande myndighet i egen regi.