327598-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollansvarig enligt Plan- och bygglagen.
Referensnummer: 17/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ramavtalsupphandling avser kontrollansvarig enligt Plan- och bygglagen. Uppdragen avser byggprojekt för såväl nybyggnationer som ROT-arbeten. De kontrollansvariga ska vara certifierade för behörighetsnivå K.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen