327619-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal vuxenutbildning; nationella yrkespaket bygg, el och industri
Referensnummer: 19/247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar Kommunal vuxenutbildning; de nationella yrkespaketen:
• Bygg- och anläggningsprogrammet: träarbetare, plattsättare, murare, golvläggare, betongarbetare
• El- och energiprogrammet:elektriker
• Industritekniska programmet: Industri Bas, Industri påbyggnad - CNC och Svets
Uppdraget omfattar även vuxenutbildningens lärlingskoncept inom ovan nämnda områden så som leverantör och beställare kommer överens om. Upphandlingen omfattar alla relevanta nationella kurser i ämnen inom de nationella yrkespaketen enligt ovan. Anbud kan lämnas på ett eller flera avtalsområden, varje avtalsområde utvärderas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning, 80531100 Industriell yrkesutbildning, 80531200 Teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
• El- och energiprogrammet: elektriker