32765-2017 - ResultatSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Producent- och projektledarutbildning inom scenkonst.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
1.1 Bakgrund:
Producenter och projektledare är efterfrågade inte bara av arbetsgivare inom scenkonst, utan även av arbetsgivare inom andra kulturområden. Kulturarbetsgivarna inom scenkonst har svårt att rekrytera producenter och projektledare som behärskar alla momenten i yrket såsom organisationsteori, företagsekonomi, ledarskapsteori, marknadsföring och kunskap om branschens nätverk.
1.2 Utbildningens mål:
Målet med utbildningen är att främja kunskaper hos arbetssökande kulturarbetare så att de kan verka som producenter och projektledare, samt att bidra till ett utökat rekryteringsunderlag för arbetsgivare verksamma inom scenkonst.
1.6 Kontraktsföremålet:
Kontraktsföremålet är arbetsmarknadsutbildning inom kulturområdet med inriktning producent- och projektledning. Utbildningen genomförs i projektform under sex (6) veckor där teoretiska och praktiska moment varvas. Utbildningen ska ge övergripande kunskaper inom följande ämnesområden:
— Budget och ekonomi,
— Bidragsansökningar och upphandlingar/avtal,
— Logistik,
— Konstnärlig kännedom,
— Personalansvar,
— Entreprenörskap och projektledning.
1.7 Avtalsperiod och optioner:
Preliminär avtalsperiod är från och med 10.1.2017 till och med 9.1.2019.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning av avtalet med 1 + 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum. Om Arbetsförmedlingen väljer att inte förlänga Avtalet efter en avtalsperiod, eller om förlängningsmöjlighet saknas och det inte är uppenbart att deltagares utbildning kan avslutas innan avtalstidens utgång får anvisning till utbildning inte ske senare än två (2) månader innan avtalstidens utgång.
1.8 Volymer och avrop:
Arbetsförmedlingen upphandlar ett Ramavtal där Arbetsförmedlingen avropar utbildningstillfällen och deltagare anvisas efter avrop i grupper om minimum åtta (8), och maximum tjugo (20) deltagare. Arbetsförmedlingen lämnar ingen garanti om antal avrop, men vid varje avrop garanteras ersättning för minimum åtta (8) deltagare (Detta oavsett om deltagarantalet av någon anledning skulle understiga 8 deltagare). Arbetsförmedlingen Kultur Media uppskattar antalet avrop till 1 – 2 per helår. Anbudsgivaren ska i anbudet förbinda sig att leverera utbildning inom fyra (4) veckor från avrop.
2.3.2 Tillåtet sätt att lämna anbud:
Anbud ska lämnas elektroniskt i upphandlingssystemet TendSign och anbudssvar ska lämnas i de härför avsedda svarsfälten i TendSign. Bilagor kommer endast beaktas om sådana begärts av Arbetsförmedlingen.
I samband med det elektroniska inlämnandet får anbudsgivaren ett kvitto på att anbudet är avgivet. Arbetsförmedlingen kan inte, på grund av upphandlingssekretess, på förfrågan vare sig från anbudsgivaren eller annan, bekräfta att anbudet har tagits emot av myndigheten.
2.3.3 Sista anbudsdag:
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda via TendSign senast 21.11.2016.
Anbudsöppning sker i Arbetsförmedlingens lokaler 22.11.2016.
Vid öppningsförrättningen deltar minst två tjänstemän från Arbetsförmedlingen. På begäran av en anbudsgivare får en av handelskammaren utsedd person närvara. Eventuella kostnader för detta står anbudsgivaren för.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80500000 Utbildningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.