Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=111584&Goto=Docs
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Ramavtal schaktfria ledningsarbeten, 3 olika områden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalsupphandling för entreprenader för följande 3 områden: — Styrd borrning, inklusive AT-borrning och styrd bergborrning, — Hammarborrning med foderrör, — Förnyelse av VA-ledningar genom infodring med rörspräckning. Upphandlingen omfattar arbeten inom Alingsås kommun, Härryda kommun, Lerums kommun, Marks kommun, Mölndals stad och Partille kommun.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45120000 Provborrning och borrning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45332200 VA-arbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner