Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive handlingar för ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=111550&Goto=Docs
Järnvägar i stadstrafik, spårvagnar, trådbussar eller bussar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Ramavtal, totalentreprenad bygg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Munkfors.
Nuts-kodSE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling syftar till att försörja Värmlandstrafik AB med ramavtal totalentreprenad bygg inom egna och förhyrda lokaler.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))