Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: 2018/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar juridiska tjänster. AP7 har under 2018 etablerad en egen juristfunktion. Leverantörens uppdrag är att komplettera den interna juristfunktionen och tillhandahålla juridiskt stöd avseende diverse juridiska frågeställningar som aktualiseras inom ramen för AP7:s löpande verksamhet. AP7 utfäster inga garantier men uppskattar att det årliga behovet av juridisk konsultation motsvarar cirka tre till sex miljoner SEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen