328075-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Karlshamn Energi AB, Karlshamn 6:3, Om- och tillbyggnad kontor
Referensnummer: UH-2022-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Översiktlig information om objektet Karlshamnenergi AB är ett lokalt kommunalägt energibolag som ägs av Stadsvapnet AB vilket är moderbolag i Karlshamns kommuns bolagsgrupp. Verksamheten bedrivs inom fyra olika verksamhetsområden: Värme, Elnät, Bredband och VA. Objektet gällande om- och tillbyggnaden av befintlig byggnad omfattar i stora drag: - Nybyggnad av matsal och kontorsplatser - Ombyggnad av kontor, omklädnad, lager och verkstäder .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 79 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillbyggnadsarea (BTA): Bottenvåning ca: 1050 kvm Ovanvåning ca: 1200 kvm Ombyggnadsarea: Bottenvåning ca: 800 kvm Ovanvåning: 300 kvm Entreprenaden är indelad två delar där arbeten beskrivna i AFC.44 ska vara färdigställda först. Beställaren kommer att ta denna del i bruk innan entreprenaden i sin helhet färdigställs. Innan ibruktagande kommer en förbesiktning enligt AFC.712 att verkställas av den första delen.