328108-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse medicinktekniska produkter – Pumpar med tillhörande tjänster i ett strategiskt partnerskap
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPumpar med tillhörande tjänster i ett strategiskt partnerskap
BeskrivningRegion Västerbotten (nedan ”Regionen”) har i uppdrag att tillhandahålla och utveckla hälsa, sjukvård och regional utveckling i hela Västerbottens län. Regionen ansvarar för att västerbottningarna får den hälso- och sjukvård de behöver och har också ansvar för högspecialiserad vård i norra Sverige. I Västerbottens län finns tre sjukhus, Norrlands universitetssjukhus i Umeå, Skellefteå lasarett och Lycksele lasarett. Förbättrade vårdflöden och ökad digitalisering är en förutsättning för effektiv och ändamålsenlig hälso- och sjukvård som möter utmaningar med bland annat minskade ekonomiska resurser, personalbrist, kostnadsdrivande teknik, ökande patientantal och det instabila omvärldsläget. Region Västerbotten har en vision om digitalisering 2030 och eftersöker relevanta leverantörer som vill vara med på resan mot nästa generations hälso- och sjukvård. 2030 är Skellefteå nya sjukhus uppfört och sjukhusets målbild är att etablera Regionens situationsanpassade arbetsflöden orkestreras i realtid för smart och medveten hantering av vård, där invånarna och vårdpersonal samarbetar för bästa möjliga patientupplevelse. Parallellt med denna långsiktiga vision har Region Västerbotten omedelbara behov av att upphandla medicintekniska system för: • Pumpar • Ventilatorer • Patientövervakning Regionen eftersträvar att kontraktera leverantörer som kan leverera direkt nytta och samtidigt ingå i ett eller flera strategiska partnerskap över tid. Dessa partnerskap ska bidra till att stärka infrastrukturen och regionens kontroll över centrala hälso- och sjukvårdssystem, samtidigt som leverantörerna får möjlighet att utveckla funktioner och tjänster som skapar betydande värden för hela hälso- och sjukvårdssektorn. För att uppnå denna förmåga krävs ett dynamiskt och transformativt arbetssätt i linje med den av CIMT formulerade målbilden för patientnära teknik. Denna upphandling avser ett kontrakt för Pumpsystem med tillhörande tjänster.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99945:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33194110 Infusionspumpar