328111-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering och omhändertagande av farligt avfall och annat specialavfall
Referensnummer: SLU ua 2023.2.4.4-625
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU har för avsikt att träffa ramavtal med en leverantörer med uppdrag att hantera och omhänderta kemiskt, biologiskt, skärande/stickande, smittförande, lågradioaktivt, genmodifierat, elektroniskt och annat specialavfall.
Campus Ultuna i Uppsala står för huvuddelen av SLU:s avfall men även Alnarp och Umeå genererar en sådan volym att omhändertagande behöver ske med viss regelbundenhet. Vid övriga orter uppstår mycket lite avfall och beställning sker vid behov.
Ramavtalets takvolym är 10 MSEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen