Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Småkök och kompletteringsköp
Referensnummer: Dnr 2023-124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal för kommunens behov av livsmedel till dess småkök och även för annan kompletteringshandel inom kommunen. I tjänsten ingår vid behov plock av varor och leverans.
En geografisk uppdelning har gjort i sju (7) områden enligt bilaga 2 Leveransställen.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 03212000 Potatis och torkade grönsaker, 15130000 Köttvaror, 15131700 Köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15541000 Ost, 15811000 Brödprodukter, 15861000 Kaffe, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen