328247-2022 - ResultatSverige-Lund: Värmepannor
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brännarbyte Gunnesboverket, P3 och P4
Referensnummer: 21/00259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44621200 Värmepannor
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad avseende byte av brännare för två av pannorna på Gunnesboverket.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 500 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 51135100 Installation av brännare, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen