328262-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KALMAR: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Nyproduktion och Ombyggnation
Referensnummer: 20/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmarhem AB inbjuder härmed anbudssökande att ansöka om att få delta i kommande upphandling avseende Ramavtal för Nyproduktion och Ombyggnation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar utförande av byggnadsarbeten, inkl. installations- och markarbeten, i större projekt åt Beställaren inom Kalmar kommun. Med större projekt avses projekt som har en uppskattad kontraktssumma som överstiger tio miljoner SEK.
De arbeten som omfattas av ramavtalet kommer som utgångspunkt att utföras som totalentreprenader enligt ABT 06. Arbeten kommer att ske i samband med större ny-, till- och ombyggnadsprojekt.
Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Projekt kommer genomföras enligt något av de nedanstående alternativen:
1. Projekt genomförs som en traditionell entreprenad med ersättningsformen fast pris
2. Projekt genomförs som en entreprenad i samverkan (partnering)
Villkor avseende utförandet av de arbeten som omfattas av ramavtalet kommer att framgå i detalj av det förfrågningsunderlag som kvalificerade anbudsgivare får del av i steg 2 av upphandlingen (se närmare avsnitt 1.3.1).
De entreprenörer som tilldelas ramavtal ska kunna åta sig rollen som Byggarbetsmiljösamordnare för planering och projektering (BAS-P) och Utförande (BAS-U), samt samordning av arbeten.
Ramavtalets längd är två år med möjlighet för Beställaren att förlänga avtalstiden med två år, dvs. en maximal avtalstid om fyra år. Oaktat ovanstående upphör ramavtalet automatiskt att gälla om den volym som avropats under ramavtalet överstiger 700 miljoner SEK enligt avsnitt 1.2.4 Uppskattad volym för ramavtalet nedan. Detta påverkar emellertid inte pågående avropsuppdrag.
Beställaren uppskattar den årliga totala inköpsvolymen till ca 50 till 300 miljoner SEK per år. Inköpsvolymen varierar från år till år och Beställaren förbinder sig inte att avropa uppskattade volymer.
Om avrop under ramavtalets löptid överstiger ett värde om 700 miljoner SEK upphör ramavtalet automatiskt att gälla. Ramavtalet ska i en sådan situation dock äga fortsatt tillämpning på pågående avropsuppdrag.